زنی که با فرش 1500 شانه 12 متری کاشان برای خود لباس عقد درست کردو…

بسیاری از فرش‌ها (بین سال‌های 1500 تا 2000) از دوره صفویه حفظ شده‌اند، اما قدمت و تعیین منشأ این فرش 1500 شانه 12 متری کاشان بسیار دشوار است.

از دوران قاجار و پهلوی نیز به تعداد بیشتری باقی مانده است، کتیبه ها (نگاه کنید به زیر) نشانه ارزشمندی برای تعیین صنعتگران، مکان های ساخت، حامیان و غیره است.

علاوه بر این، هنگامی که یک فرش ساخته شد و در یک مکان خاص باقی ماند، امکان شناسایی سایر قطعات مربوط به آن وجود دارد.

اولین فرشی که یهودیان بافته اند و به ما رسیده است ملیله دیواری متعلق به قرن دوم پس از میلاد و منشأ آن شهر اسکندریه است.

در زمان امپراتوری ساسانی (قرن سوم تا هفتم) از شرکت‌های قالیباف یهودی صحبت می‌کنیم.

بنیامین تودلا، جهانگرد و خاخام یهودی اسپانیایی (متوفی در 1173) سفرهای زیادی انجام داد و در گزارش های خود نوشت: «در پایان قرن دوازدهم، بخش بسیار زیادی از تولید فرش در ایران از جوامع یهودیان بود، از همدان، اصفهان و شیراز. »

در یک تولیدکننده یهودی فرش ایرانی، خ. 1906
شاه عباس اول صفوی (1588-1629) با اقامت در پایتخت جدید خود در اصفهان و همراهی چند یهودی و ارمنی، عصر جدیدی را در صنعت فرش گشود.

یهودیان به دلیل تخصص خود در رنگرزی پشم و ابریشم شهرت داشتند و بخشی از اصناف مهم صنعت بافندگی بودند.

از قرن شانزدهم، یهودیان در تولید و بازاریابی فرش در ایران و همچنین در ترکیه، افغانستان، مصر، اسپانیا، بلغارستان، مولداوی، یونان و فلسطین ظاهر شدند.

مورخان ایرانی و عرب نشان می دهند که منطقه بین اصفهان و توستار (یا شوشتر) بیشتر به نام یهودستان (سرزمین یهودیان) معروف بوده است.

آذربایجان فرش های معروف شیروان، کوبا و کورباچ را عرضه می کرد.

مورخ بریتانیایی مارتین گیلبرت، نویسنده کتاب «اطلس دندانی تاریخ یهود» می نویسد: «جنوب قفقاز بین ایران و ترکیه مکانی ممتاز در فرهنگ فرش بود. (…).

یهودیان و همسایگان مسلمانشان این فرش‌های زیبا را با رنگ‌ها و طرح‌هایی با اصالت خاص می‌بافند.. آنتون فلتون9 تصریح می کند که آنها یهودیان کوهستان هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.